Ar netinkama galvos padėtis gali veikti jūsų miego kokybę?

posted in: Skaitiniai | 0
galvos padėties įtaka miegui

Daugybė žmonių turi su miegu susijusių sunkumų. Juos dažniausiai siejame su tiesioginėmis priežastimis, tokiomis kaip stresas, nerimas, mityba. Ar kada nors pagalvojote, kad jūsų laikysena, o ypač galvos padėtis, gali turėti įtakos miego kokybei?

Kokiu būdu neteisinga galvos padėtis gali neigiamai veikti jūsų miegą?

Visuomenėje vis labiau tampa įprasta daugiausia laiko praleisti sėdimoje padėtyje. Daugelis žmonių nepastebi savo prastos laikysenos, kuri dažnai susijusi su galva ir kaklu. Žiūrint iš gravitacijos perspektyvos, galva (ir jos svoris) turėtų būti tiesiai virš stuburo, kad viršutiniai slanksteliai galėtų išlaikyti kaukolės svorį. 

Dažniausiai bloga laikysena pasireiškia tada, kai galva palinksta į priekį nuo stuburo linijos. Tai sukelia chronišką įtampą visam kaklui – nugarinės kaklo dalies audiniai tampa persitempę, kaklo išlinkis nyksta ir praranda sugebėjimą išlaikyti kaukolės apkrovimą, priekinės kaklo dalies raumenys taip pat tampa nepageidaujamai įtempti, – trumpai tariant, vystosi apkrovimo ir raumenų įtemptumo disbalansas. Rezultatas? Kaklo skausmas! Ilgalaikė neteisinga kaklo padėtis gali sukelti kaklo slankstelių ir diskų pakitimų, dėl kurių atsiranda išvaržos, artritas ar užspausto nervo skausmas.
Laikysenos ir funkcijų ryšys akivaizdus stebint pacientus, kenčiančius chronišką skausmą, susijusį su skausmais apatinėje nugaros dalyje, galvos skausmu bei streso sukeltais sutrikimais. Laikysena turi įtakos visoms funkcijoms, nuo kvėpavimo iki hormonų gamybos. Stuburo skausmas, galvos skausmas, nuotaikos sutrikimai, kraujo spaudimas, plaučių tūrio ypatumai yra tarp tų funkcijų, kurias dažniausiai veikia bloga laikysena.
Kitas šalutinis efektas, atsirandantis dėl priekin palinkusios galvos – tendencija kvėpuoti pro burną. Kaklo skausmo ir kvėpavimo pro burną derinys turi tiesioginę įtaką kvėpavimui apskritai. Chroniškas skausmas ir kvėpavimas pro burną slopina diafragminį kvėpavimą. Vystosi neproduktyvaus kvėpavimo įprotis, kai kvėpuojama negiliai, įkvepiant tik viršutine plaučių dalimi.
Čia prasideda „domino efektas“: padažnėja kvėpavimo ritmas, kvėpavimas tampa dažnesnis ir paviršutiniškesnis. Tokiu būdu dažnėja iškvėpimas ir daugiau iškvepiame anglies dvideginio. Pastarasis kraujyje pirmiausiai veikia kaip rūgštis – jei mes iškvepiame per daug anglies dvideginio (šiuo atveju “rūgšties”), kraujo pH pasislenka į šarminę pusę. Mūsų hemoglobino (Hb) gebėjimas pernešti deguonį į audinius didėja rūgštinėje terpėje – taip vadinamas Bohr`o efektas. Kuomet audinių terpė krypsta į šarminę pusę (dėl didesnio iškvepiamo anglies dvideginio kiekio), sutrinka hemoglobino gebėjimas pernešti deguonį. Trūkstant deguonies audinių ląstelėse aerobinis kvėpavimas audinių ląstelėse pakeičiamas anaerobiniu.
Anaerobinio kvėpavimo pasekoje didėja kortizolio gamyba ir išskyrimas. Tai steroidinis hormonas gaminamas antinksčiuose. Dažniausiai kortizolis išskiriamas streso metu. Šio hormono pagrindinė funkcija yra didinti cukraus (gliukozės) kiekį kraujyje (skatinant gliukogenezę), taip pat slopinama imuninė sistema, skatinamas riebalų, baltymų ir angliavandenių metabolizmas.
Kai organizmas atsiduria “kovok arba bėk” būklėje, kortizolis sutrikdo sveiko miego fazes. Sutrikus miegui, nervų sistema išlieka sužadinimo būsenoje, o atsirandantis nuovargis skatina prastą kūno laikyseną. Rezultatas? Kvėpavimas vėl tampa paviršutiniškas ir ydingas ratas vėl sukasi.

Santrauka:

  • Palinkusi į priekį galva yra kvėpavimo pro burną ir kaklo srities skausmo priežastis;
  • Kvėpavimas tampa paviršutiniškas;
  • Iškvepiama daugiau CO2;
  • Padidėja kvėpvimo sistemos šarmiškumas (kraujo pH pasislenka į šarminę pusę);
  • Bohr efektas, vedantis prie sumažėjusio deguonies audiniuose;
  • Įsijungia anaerobinis kvėpavimas;
  • Suaktyvėjęs kortizolio išskyrimas;
  • Sumažėja galimybių gerai išsimiegoti ir pailsėti;
  • Nervų sistemos suaktyvėjimas dėl prasto miego įpročių ir padažnėjusi laikysena, palenkus galvą priekin;
  • Paviršutiniško kvėpavimo įprotis.

Stebėjimas, kaip laikote galvą, yra pirmas žingsnis gerinant kaklo poziciją. Pasvarstykite, kaip sėdite dienos bėgyje. Atkreipkite dėmesį į savo sėdėjimo padėtį, darbo vietos ergonomiką: kėdės aukštį, regėjimo aukštį dirbant kompiuteriu ar skaitant, galimybę pasiilsėti ir pasitampyti pertraukėlių metu. Jei daug laiko praleidžiate sėdėdami, ypač jei sėdite palinkę prie kompiuterio, jums būtina stiprinti kaklo raumenis, nes palaipsniui jie tampa pertempti ir nusilpę. Dažniau darykite trumpas pertraukas darbo metu, atsistokite, pajudinkite kaklą, pečius, suspausdami mentes arčiau viena kitos. Saugokite savo sveikatą. Juk pakoregavę galvos ir kaklo padėtį, be savaime aiškių privalumų, galite pagerinti ir savo miego kokybę.

Parengta pagal:  Kreg Weiss. Could poor head posture affect your sleep?
Correcting Neck Posture: A Key To Pain Relief (http://www.necksolutions.com/neck-posture.html