Kuo joga naudinga kraujotakos sistemai ir imunitetui
Kraujotaka
Joga teigiamai veikia organizmo kraujotaką. Jogos praktikos metu atliekami atsipalaidavimo pratimai gerina kraujotaką, ypač plaštakose ir pėdose. Taip pat jogos metu daugiau deguonies patenka į organizmo ląsteles – dėl to jos geriau funkcionuoja.
Manoma, kad sukamųjų asanų metu veninis kraujas išteka (yra „išspaudžiamas”) iš vidaus organų – taip sudaromos sąlygos organus geriau aprūpinti krauju, įsotintu deguonimi. Juo organai prisipildo iškart išėjus iš asanos. Apverstinės asanos, tokios kaip stovėsena ant galvos ar rankų ir „žvakė“, skatina veninio kraujo grįžimą į širdį iš kojų ir dubens, o iš čia jis patenka į plaučius ir yra įsotinamas deguonimi. Tai padeda esant kojų tinimui dėl širdies ar inkstų ligų.
Praktikuojant jogą taip pat didėja ir hemoglobino bei eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) kiekis kraujyje. Eritrocitai ir juose esantis hemoglobinas perneša deguonį į audinius.
Taip pat pastebėta, kad kraujas tampa skystesnis, mažiau klampus – sumažėja trombocitų agregacija bei krešulį formuojančių baltymų kiekis kraujyje. Tai gali sumažinti infarkto ir insulto riziką, kadangi dažniausiai šias ligas sukelia padidėjęs kraujo krešumas kraujagyslė užkemšama kraujo krešuliu).
Imuninė sistema
Jogos asanų metu, įtempiant ir tempiant raumenis bei judant vidaus organams, pagerėja limfos (klampaus organizmo skysčio, kuriame gausu imuninių ląstelių) nutekėjimas/drenažas. Tai padeda limfinei sistemai kovoti su infekcijomis, naikinti vėžines ląsteles ir šalinti toksinius medžiagų apykaitos produktus.
Širdis ir kraujagyslių sistema
Kai fizinės veiklos metu reguliariai yra pasiekiamas treniruojamasis širdies susitraukimų dažnis, mažėja širdies infarkto rizika. Ne visos jogos rūšys vienodai treniruoja organizmą, tačiau atliekant pratimus energingai arba praktikuojant Aštanga jogą, galima pasiekti treniruojamąjį širdies susitraukimų dažnį. Tačiau atliekant net ir tokius jogos pratimus, kurių metu širdies susitraukimų dažnis nepasiekia tokio lygio, gerėja širdies ir kraujagyslių sistemos būklė.
Parengė Inga