Straipsnis žurnale Moters savaitė apie Aštanga Jogą ir Jogos studiją Surya: „Sveikas kūnas ir ramus protas: aštanga jogos paslaptys”
Toliau pateikiame visą straipsnio tekstą.
Sveikas kūnas ir ramus protas: Aštanga jogos paslaptys
Jau turbūt 10 metų, kai Lietuvoje žodis „joga” nieko nestebina, o ir aiškinti, kas tai yra, nebereikia. Nuomonės apie jogą pačios įvairiausios, patirtys taip pat. Eiliniam žmogui „joga” siesis su smilkalais kvepiančia sale, kurioje žmonės, dažniausiai moterys, atlieka tempimo pratimus, vadinamus asanomis. Lietuvoje po truputį daugėja jogos studijų. Ar visos jos siūlo tą patį? Dar visai neseniai galėjome atsakyti taip, nes Lietuvoje plėtėsi vienos jogos linijos centrai. Galėjai jaustis viską išmanantis apie jogą. Tačiau nuvykęs už Atlanto ir apsilankęs artimiausiame jogos centre pasijunti kaip iš naujo įmestas į vandenį ir iš naujo nemokantis plaukti. Aštanga! Daug kas kitaip!
Jau po vienos praktikos sesijos supranti, kad buvai visiškai pamiršęs ir apleidęs kūno raumenukus. Negali patikėti, kad jogos asanos gali taip stipriai sušildyti kūną, o įkaitusius raumenis taip malonu tempti. Sklandus judėjimas nuo vienos asanos prie kitos priverčia pamiršti dienos rūpesčius ir planus. O po praktikos suvoki, kad tikrai laiką skyrei sau. Juk visą laiką buvai susitelkęs į esamą momentą, todėl lengvumo pojūtis galvoje tiesiog užbūrė… Gera žinia, kad Lietuva irgi keičiasi, nes ir čia atsiranda daugiau įvairovės.
Aštanga jogos šaknys
Aštanga Vynyasa stilius dažnai vadinamas tiesiog aštanga, nes remiasi išminčiaus Patandžalio filosofine jogos sistema.
Pats žodis „aštanga” reiškia aštuonias (ašt) atšakas (anga). Aštanga – vienas galingiausių ir populiariausių jogos metodų. Dinamiškų, išdėliotų viena paskui kitą asanų serijų kilmė siejama su išminčiumi Vamana Riši ir senoviniu tekstu „Yoga Korunta”.
Aštanga Jogos praktiką Vakaruose išpopuliarino Sri Krishna Patthabis Jois (1915-2009), kuris rėmėsi mokytojo Sri Tirumalai Krishnamacharya žiniomis ir pats pradėjo praktikuoti nuo 12 metų.
Vėliau, sulaukęs susidomėjimo iš vakariečių, tarp kurių dabar gerai žinomi aštanga jogos pionieriai Normanas Allenas, Davidas Williamsas, Nancy Gilgoff, Dougas bei Davidas Swensonas ir kt., perdavė aštanga jogos mokymą Vakarų pasauliui.
Stiprumo ir lankstumo lavinimo derinys
Aštanga joga – tikslus ir sistemingas jogos metodas, kuriame svarbią vietą užima stiprumo ir ištvermės ugdymas atliekant tam tikrą asanų seriją. Tuo pat metu naudojamas specialus kvėpavimas, žvilgsnio koncentravimas, ir tam tikrų vidinių raumenų grupių aktyvavimas. Visų šių technikų dermė sukelia vidinį karštį, kuris leidžia sklandžiai pereiti iš vienos asanos į kitą ir pasiekti gilesnį asanos pojūtį. Be to, karštis, atsirandantis aštanga jogos praktikos metu, padeda atpalaiduoti įsitempusias kūno vietas ir leidžia energijai laisvai tekėti. Ši vidinė šiluma naudinga ne tik fiziniam kūnui, bet ir emocinei, proto bei dvasios būsenai.
Daug diskutuojama, ar joga, kaip lankstumo lavinimo sistema, iš tiesų naudinga kūnui. Aštanga joga – ne tik lankstumui. Pabandžius aštanga jogą supranti, kad atliekant pratimus labai svarbu stiprinti raumenis. Tik išlaikius pusiausvyrą tarp stiprumo ir lankstumo praktika tampa saugi ir efektyvi.
Tikslas – nuraminti virpantį protą
Aštanga ypatinga dar ir tuo, kad čia naudojama nuosekli, iš anksto numatyta jogos asanų seka, kuri nuosekliai kelia kūno šilumą, stiprina raumenis ir leidžia saugiai temptis. Aštanga jogos sesija paprastai pradedama Saulės pasveikinimų (Surya Namaskar) serija, po kurios atliekamos stovimosios, sėdimosios ir baigiamosios asanos bei gilus atsipalaidavimas.
Kai kam gali pasirodyti, kad kiekvieną kartą atlikti tą pačią asanų seriją yra nuobodu. Tačiau jei norite nuraminti nuolat virpantį protą, geriausių rezultatų pasieksite tik, jei iš anksto žinosite, nuo ko pradedate ir kur einate. Be to, kiekvieną dieną ta pati asana gali būti atliekama skirtingai, todėl turite galimybę stebėti pokyčius. Kai nebereikia sukti galvos, kada kokią asaną būtų geriausia atlikti, galima pasiekti „judančios meditacijos” būseną, kai sutelkiamas dėmesys į esamą momentą.
Duoklė sveikatai
Iš pirmo žvilgsnio aštanga jogo atrodo sudėtinga, todėl daugelis mano, kad pratimams atlikti reikia gero fizinio pasirengimo. Tačiau kiekvieną asaną galima pritaikyti individualiems poreikiams. Tereikia išlaikyti sąmoningumą ir atsisakyti rungtyniauti. Kiekvienas gali progresuoti savo tempu, nes visi esame individualūs.
Reguliari jogos praktia tobulina laikyseną, stiprina raumenis, jie tampa elastingesni, gerina sąnarių judesio aplitudę, kraujo cirkuliaciją, stiprina širdį, didina hemoglobino ir eritrocitų kiekį kraujyje, taip pat gerina audinių prisotinimą deguonies, stiprina imunitetą, gali reguliuoti kraujo spaudimą ir normalizuoti kūno svorį.
Be to, gilus atsipalaidavimas praktikos pabaigoje mažina streso hormono kortizolio lygį. Todėl žmonės jaučiasi pailsėję ir gyvybingi. Nauda tikrai didelė. Neveltui joga greitai išpopuliarėjo. Svarbu prisiminti, kad bet koks filosofavimas be praktikos daug naudos neduos. Todėl jei norite patirti jogą, turite naudotis jogos metodais. „99 procentai praktikos, 1 procentas teorijos”, kaip sakydavo Sri K. Patthabis Jois.
Teksto autorė Inga.