Jogas citta vritti nirodah / Patanjali
Joga – tai proto virpesių nuraminimas / Išminčius Patandžalis

Aštanga jogos mokytoja Inga

Verčiant iš sanskrito, žodis „joga“ reiškia sujungimą, ryšį. Joga – tai kūno jėgų, proto ir sielos sąjunga, proto ir emocijų valdymas, sąjunga su Aukščiausiuoju. Apibrėžimų ir apibūdinimų daug, joga viena. Ir nors yra skirtingų jogos formų, kurios turi savus metodus, tačiau visų jų tikslas vienas – savirealizacija ir tobulėjimas.

Joga daugumai vakariečių asocijuojasi su fizinėmis kūno padėtimis – asanomis, atliekamomis ant jogos kilimėlio. Ir jie neklysta. Nes asanos yra Karališkosios (Radža) jogos dalis, vienas iš jogos aspektų, nukreipiantis į gilesnę jogos praktiką – suprasti ir kontroliuoti savo protą. Išminčius Patandžalis asaną apibūdina kaip priemonę, kurios pagalba praktikuojantysis sąmoningai išgyvena savo buvimą fizinėje plotmėje, o tada gali saugiai keliauti gilyn į sielos, proto, dvasios sritis, išlaikydamas protinę ir fizinę pusiausvyrą.

Aštanga joga (skr. Aṣṭāṅga, angl. Ashtanga yoga) – labai sena jogos sistema, aprašyta senoviniame rankraštyje Joga Korunta. Jos autoriumi laikomas Vamana Rishi. Jogos mokytojas Sri T. Krishnamacharya šią veiksmingą sistemą perdavė savo jaunam mokiniui Šri K. Pattabhi Jois (1915-2009), o pastarasis šią sistemą pristatė Vakarų pasauliui.

Aštanga Vinyasa joga akcentuoja dinamiškos asanų sekos svarbą. Praktika pradedama Saulės pasveikinimais (Surya Namaskara A ir B), kuriuos seka stovimų pozų serija, pereinanti į sėdimų asanų seriją. Visos praktikos metu palaikoma nuolatinė judesių ir kvėpavimo tėkmė, sukurianti vidinę fizinę šilumą, kuri valo kūną ir skaidrina mintis. Derinant dinamiško kvėpavimo, žvilgsnio fokusavimo ir energijos aktyvinimo metodus, visas dėmesys nukreipiamas į praktikuojančiojo vidų, o asanos atliekamos sklandžiai ir meditatyviai. Šios sistemos efektą galima pajusti labai greitai. Praktikuojant reguliariai, kūnas tampa stiprus ir lengvas, o protas – aštrus ir aiškus. Jogos praktika padeda išlaikyti sielos ramybę bei į gyvenimą ir įvairius jo aspektus žvelgti harmoningai.


Patarimai

Paprasčiausias ir svarbiausias patarimas praktikuojant jogą yra klausyti savęs, savo kūno, gerbti jo ypatumus ir ribotumus, pasitikėti savo vidine nuovoka, kas gerai, o kas nelabai. Iš pradžių nebus lengva, bet su praktika atsiras ir vidinis jautrumas, pastabumas, sąmoningumas atliekant jogos asanas.
Jogos praktikos metu atsisakykite konkurencijos. Džiaukitės tuo, kokie esate čia ir dabar. Leiskit stiprumui ir lankstumui vystytis palengva. Neskubėkite. Judėkite su kvėpavimu, jauskit savo ribas – taip išgausit praktikos lengvumą.

Keletas praktinių patarimų, kurie gali būti naudingi:

Pasirinkite ne per daug laisvus rūbus, geriau tokius, kurie gali temptis. Nusisekite laisvai kabančius papuošalus. Praktikuokite jogos asanas basi.
Prieš jogos praktiką nenaudokite stiprių kvapų (kvepalų, odekolonų ir pan.).
Naudokite neslystantį jogos kilimėlį. Jei daug prakaituojate, atsineškite nedidelį rankšluostį arba pasitieskite medvilninį kilimėlį ant jogos kilimėlio viršaus.
Nevalgykite sunkaus maisto likus trims valandoms iki jogos praktikos. Truputis vaisių likus pusvalandžiui iki praktikos nepakens. Taip pat nerekomenduojama gerti daugiau nei stiklinę vandens likus pusvalandžiui iki jogos praktikos.
Jogos praktikos metu stenkitės negerti vandens arba gerti tik po truputį.
Po asanų praktikos būtinai pagulėkite šavasanoje bent 10 minučių. Užsiklokite pledu ar apsivilkite megztuką, kad nebūtų vėsu.
Po jogos praktikos nevalgykite bent pusvalandį. Leiskite kūnui pailsėti.
Jei patirsite emocinių išgyvenimų jogos praktikos metu ar po jos, priimkit tai, arba pasikalbėkite su jogos mokytoju po užsiėmimo.
Moterims. „Moteriškų atostogų“ metu, ypač pirmomis dienomis, ilsėkitės arba praktikuokite lengvai, galite praleisti jogos asanas, kurios vargina, taip pat apverstas asanas (pvz. žvakę).